Minecraft 1.11 – Exploration update

Zrovna skončila půlhodinová přednáška na Mineconu 2016 v Kalifornii, kde Jeb představil hlavní novinky, které najdeme už za pár dní v nové aktualizaci Minecraft 1.11 s přízviskem Exploration update.

Představení Minecraft 1.11 - Jeb, Grum, Prof. Mobius, Searge
Představení Minecraft 1.11 – Jeb, Grum, Prof. Mobius, Searge

Screenshoty jsou v takové kvalitě, jaké je měli na prezentaci 😉 

Cursed enchantments (prokletá okouzlení)
Přibudou nová okouzlení předmětů (enchantmenty): Binding – takto očarovaný předmět nepůjde sundat, pomůže jen smrt; Vanishing – při smrti tento předmět nespadne na zem, ale okamžitě zmizí. Jak je vidět, tyto enchantmenty se hodí hlavně pro různé mapy a podobně.

Cursed enchantments, Minecraft 1.11

Observer
Nový typ bloku / zařízení, které dokáže sledovat změnu bloku vedle něj. V podstatě je to starý známý BUD (Block Update Detector), jen v hezčím a snažším provedení.

Observer, Minecraft 1.11 Observer, Minecraft 1.11

Shulker Shell, Shulker box
Zabíjení Shulkerů získá smysl. Budou z nich padat jejich ulity (shell), ze který se dá vycraftit Shulker box – bedna, ale se speciálními vlastnostmi. Obsah boxu je jako klasická bedna. Co ale činí tuto novinku jako jednu z nejzajímavějších z celého updatu je možnost bednu rozbít a obsah zůstane uvnitř. Je to vlastně takový baťoh. Dále je možné jej rozbít pomocí pistonu a různě ho posílat přes hoppery. Když si s tím člověk dobře vyhraje, může si vytvořit jakousi potrubní poštu 🙂 .

Shulker box, Minecraft 1.11

Nový vesničan Cartographer, mapy pokladů
Vesničan s novým povoláním „Mapař“, který za emeraldy a kompasy prodává mapy k pokladům.

Mapa pokladů, Minecraft 1.11

Woodland Mansion, Evoker, Vindicator, Vex
Nový typ dungeonu – jakási obří vila uprostřed lesů, ve které žijí vyhnaní vesničani. Někteří bojují se sekyrkou v ruce (!), jiní umí vyvolávat takové „duchy-netopýry“, Vexe.

Evoker, Minecraft 1.11 Evoker, Minecraft 1.11 minecraft-exploration-update-minecon-08 Woodland Mansion, Minecraft 1.11

Totem of Undying
Pokud tento nový speciální předmět držíte v ruce ve chvíli, kdy byste normálně umřeli, neumřete, získáte na moment regeneraci a zlaté srdíčka navíc a předmět se při použití zničí. Získat půjde zabitím Evokerů.

Totem of Undying, Minecraft 1.11

Lamy
A ještě jeden nový mob – zviřátko – lama 😀 . Půjde si je ochočit jako koně, mohou nosit bedýnku, můžete si je pomocí barevných koberců obléct, nemají rády vlky a plivou na ně a pokud vedete první lamu, další se umí zařadit a vytvořit „vláček“, prostě takovou karavanu.

Lamy, Minecraft 1.11 Lama, Minecraft 1.11 Lama, Minecraft 1.11

A dále ve zkratce:

  • V endu na vzdálených ostrovech přibudou náhodné portály, které vrátí hráče zpět na hlavní End ostrov
  • nový příkaz /locate , který zobrazí souřadnice hledaných pevností, oceánských monumentů, svatyň, iglů, atp.

A to nejdůležitější? Update je už hotový. První zkušební verze (snapshot) vyjde 28. září 2016 a pokud nebude obsahovat příliš mnoho chyb, bude brzy po něm následovat plná verze.

Minecraft 1.9 – první informace z Mineconu 2015

Podle posledních informací váhám, jestli bude mít Minecraft 1.9 přízvisko End update nebo Combat update. Spíše se přikláním k tomu prvnímu 🙂 .

(omluvte horší kvalitu obrázků, jsou to jen screenshoty z videopřednášky)

Nový End, nový Enderdragon

Všichni víme, jak je souboj s Ender drakem nezajímavý (z dnešního pohledu). Stačí pár bloků a šípů a je vystaráno. To se změní, stejně jako celý End svět.

Sloupy, které podepírají End krystaly nebudou náhodně rozesety po hlavním ostrově, ale budou tvořit jakousi kruhovou arénu a krystaly budou mít kolem sebe železnou klec. Uprostřed toho všeho bude lítat drak, který bude mnohem více agresivnější. Možná bude chrlit i oheň! Čím více End krystalů zničíte, tím by měl být útočnější, shazovat vás ze sloupů a zabíjet. To bude zábava 🙂 .

Půjde vykraftit jakýsi „end krystal“, pomocí kterého budeme moci spawnout nového draka.

V Endu ale nekončíme. Kromě hlavního ostrovu přibude mnoho menších ostrovů, na které se bude dát dostat tzv. End bránou (End gateway). Tam narazíme na nové dungeony, End města (End city), nové rostliny – Chorus, které dávají ovoce – Chorus fruit (mimochodem z těchto se budou vyrábět ty fialové bloky)…

… a také nového moba – Shulker (složením dvou slov Shell + Lurker) – prostě takový End krabík 🙂 .

Shulker vystřeluje jakési projektily, které jde zabít, ale pokud zasáhnou hráče, dají mu efekt levitace (vznášení). Hráč se začne nekontrolovatelně vznášet a může snadno zemřít při pádu z velké výšky.

Informace o bojových změnách si necháme do dalšího článku. Jak se vám End novinky v Minecraft 1.9 líbí? 🙂

Minecraft 1.7 – šílení mobové, AMPLIFIED svět, Mesa a Ice plains biomy (13w36b)

Ve snapshotu 13w36b už správně fungují Mesa biomy (tvrzená hlína). Mrkli jsme i na další biomy, které jsme v předchozím videu opomněli, ukázali jsme si nový typ světa – Amplified a zablbli s novými možnostmi, jak vytvářet moby.

munio minecraft na 1.6.2 + bossové + mýtické zbraně

Chvilku to trvalo, ale věřím, že to stálo za čekání. K dnešnímu dni jsme přešli na verzi Minecraft 1.6.2. S tím souvisí noví mobové a doplněná pravidla.

Jak pracovat s koňmi?

Koně můžeš najít na planinách v částech světa, které se vygenerovaly až ve verzi Minecraft 1.6. Takže je to dále od spawnu, při hledání může pomoci mapa.

Jak si ochočit koně, jak si ho osedlat, jak ho krmit nebo množit tady nebudu rozepisovat, na to se můžeš podívat přímo ve videu. U nás na serveru je ale důležité zmínit to, že kůň se stává tvým majetkem až ve chvíli, kdy si ho pojmenuješ pomocí Name tagu (jmenovky). Do té doby ho můžeš mít sice ochočeného, ale kdokoliv ti ho může vzít.

Kde najít Name Tag? Za prvé je třeba říct, že nejde vyrobit (vycraftit). Dá se najít v truhlách v dungeonech, v opuštěných dolech a podobně. A protože je vás hráčů mnoho a dungeonů málo, asi časem přidáme i další možnost, jak Name tag získat. Asi za splnění nějakého úkolu nebo za tokeny.

Mýtické zbraně

Asi sis všiml/-a, že od nové verze po světě pobíhají zombíci s lukem nebo sekyrkou, skeletoni mají meče a podobné šílenosti 🙂 . A když je zabiješ, padají z nich nové typy zbraní – s magickými schopnostmi anebo s možností do nich vložit gem (socket).

Zbraně mají několik úrovní: common (běžné), uncommon (ne tak běžné), rare (vzácné), artisan, epic (epické), exotic (exotické) a legendary (legendární).

Mýtické zbraně na munio minecraft

Jak získat lepší mýtické zbraně?

Z různě těžkých mobů padají různě vzácné zbraně. Tady je tabulka, jak to funguje.

Creeper common, uncommon, rare
Kostlivec (Skeleton) common, uncommon
Pavouk (Spider) common, uncommon
Obr (Giant) epic, exotic
Zombie common
Ghast rare, epic
Zombie Pigman common, uncommon, rare
Enderman uncommon, rare
Jeskynní pavouk (Cave spider) common, uncommon
Silverfish common
Blaze uncommon, rare, epic, exotic
Magma kostka (Magma cube) common, uncommon, rare, epic
Ender drak (Ender dragon) legendary
Wither exotic, legendary
Čarodějnice (Witch) artisan

Neidentifikované předměty a gemy

Občas najdeš předmět, který je neidentifikovaný – to znamená, že má magické vlastnosti, ale ještě jsi je neobjevil/-a. Musíš najít Knihu identifikace (taky padá z mobů) a pomocí ní tento předmět identifikovat.

Dělá se to tak, že si dáš oba předměty do lišty, do ruky si dáš knihu, klikneš pravým, potom přejedeš na předmět a klikneš znovu pravým. Hotovo, předmět je identifikovaný.

Stejným způsobem funguje vkládání gemů do předmětů, které mají místo pro gemy (socket).

Zásuvné gemy, kniha identifikace, munio minecraft

Bossové

Od nové verze jsme také přidali bossy – silnější potvoráky, kteří mohou mít speciální vlastnoti a ze kterých padají lepší suroviny. Třeba i diamanty 😉 .

Objevují se náhodně po celém světě a když jsi v jejich blízkosti, všimneš si toho v chatu. Bosse poznáš taky tak, že jsou kolem něj takové plamínky.

Zombie Lord boss, munio minecraft

PS: Pokud hledáš nový (neoficiální) launcher pro Minecraft 1.6.

Změny na serveru #7 – Enderdragon, mob vajíčka

Za poslední dobu se sešlo několik změn a protože je dobré, abyste byli v obraze, co se na serveru děje, sepíšu ty nejdůležitější tady.

Ender dragon – ender drak

Přidali jsme plugin, který bude ender draka a léčící krystaly restartovat každý den. Tento čas můžeme později změnit a asi to uděláme, protože každý den je dost často. Z toho důvodu si během následujících dní zrušte trapky v Endu, protože celý svět smažeme a začneme s ním nanovo.

Úkoly / Questy + tokeny

Přidali jsme možnost utrácet tokeny. Můžete si pomocí úkolů vybrat, za co tokeny utratit. Tokenová tržnice je nyní na spawnu u skály.

Stejným způsobem budou fungovat obchody s mob vajíčky (krávy, prasata, …). Pastevec nyní stojí u mostu u spawnu.

Residence

Navýšili jsme počet residencí pro všechny hráče a to takto:
běžní hráči +1 na 4 residence; member+ +2 na 6 residencí; VIP +2 na 10 residencí. Velikosti zůstaly stejné.

Světy

Jak už asi víte, přidali jsme několik nových skákaček a soutěží do FUN světa. Jsou to výtvory našich hráčů a tím jím děkujeme. Ostatně za to dostávají muníky pokaždé, když někdo soutěž dokončí 🙂 . Otevřeli jsme taky PVP svět, kde budeme pravděpodobně měnit mapy.

Přehled příkazů

Pro lepší přehled a pochopení příkazů budu postupně doplňovat tuto stránku a tam najdete vše podstatné.

Zprávičky #38 – Efekty, nový mob, lepší majáky (13w05a-13w09b)

Mojang pokračuje ve fázi, kdy už jen opravuje chyby, ladí kód a snaží se navyšovat výkon hry namísto aby přidávali nové funkce do Minecraft 1.5 – Redstone update. Snaží se také přidávat možnosti pro tvůrce map jako jsou různě editovatelné bloky, entity a podobně (vozík se spawnerem, mobové složeni z několika dalších mobů). Ale i přesto se pár maličkostí za poslední měsíc objevilo.

Efekty přes Command block

Z běžné hry známe efekty, které si můžete přidat pomocí lektvarů. Typicky neviditelnost, odolnost vůči ohni, atd. Dále efekty, které přidává maják (beacon) – rychlost, skákání,… A další efekty, které se daly přidat jen pomocí editorů.

Nyní lze přidělovat tyto efekty hráčům přes command bloky. S command bloky můžou pracovat pouze OP anebo hráči s gamemode. Seznam jednotlivých efektů a jak je nastavit najdete v samostatné stránce.

Noví mobové

Od snapshotu 13w09a lze pomocí MCeditoru spojovat moby. Pod pojmem „mob“ si musíte představit více než jen zvířata a havěť, co vylézá v noci. Mob je například i vozík nebo loďka. Do budoucna bude takových mobů přibývat a bude moci z nich skládat další moby, kteří budou mít nějaké speciální vlastnosti.

Ve videu jsem jen na ukázku spojil prase s netopýrem – prase potom mohlo létat. Anebo šílený výtvor, kdy kuře jezdí na pavoukovi, na něm potom stojí PigZombie s Mooshroom krávou a celé to z vrchu řídí Creeper 🙂 .

Létající prase, Minecraft 1.5Šílený mob, Minecraft 1.5

Musíme si počkat asi až do verze Minecraft 1.6, kdy má být představen nový mob.

Sníh

Pomocí 3 bloků sněhu lze vyrobit 6 vrstev sněhu. Ty jde potom pokládat na sebe až v 8 vrstvách – tím vznikne znovu sněhový blok. Vykopáním každé vrstvy získáme zpátky jednu sněhovou kouli.

Sněhové vrstvy, Minecraft 1.5

Znovu upravený bonemeal / kostní moučka

Ve snapshotu 13w04a byl bonemeal upravený tak, že bylo potřeba 7 kousků na vypěstování pšenice. To se hráčům zdálo moc a proto je nově potřeba 2-3 kousky bonemealu na cokoliv – pšenice, brambory, dýně, stromy, mrkev – a můžete ho používat z dispenseru / střílny.

Vylepšený maják

Majáky mají nově větší dosah.

Základní maják (1 vrstva) má dosah 41 bloků;
Větší maják (2 vrstvy) má dosah 61 bloků;
Ještě větší (3 vrstvy) má dosah 81 bloků;
A největší (4 vrstvy) má dosah 101 bloků.

Majáky mají větší dosah, Minecraft 1.5

Další novinky

Byl vylepšen světelný engine, kdy už nevznikají chyby při nasvícení schodů, půlbloků a rohů.

Vylepšený světelný engine, Minecraft 1.5

Běhat se dá i po klasických schodech. Do teď to šlo pouze po půlblocích a klasické schody sprint zrušily.

Objeví se nový blok, asi ne v Minecraft 1.5, ale až později. Jde o blok slámy.

Blok slámy, nový blok v Minecraft 1.6Blok slámy, nový blok v Minecraft 1.6Další informace najdete ve videu.

Zprávičky #37 – mini dispenser update, Scoreboards (13w04a)

Čtvrtý letošní snapshot by se s troškou nadsázky dal označit za takový malý dispenser update, protože právě dispensery přináší nejvíce zajímavých novinek.

“Dispenser update”

Droppery a Dispensery můžeme nově směrovat i nahoru a dolů (tedy už do všech stran) a dispensery mají nové vlastnoti.

Pozice Dispenseru a Dropperu, Minecraft 1.5

Pokud do něj vložíme zapalovač (flint&steel) tak po aktivaci zapálí blok před/pod otvorem. TNT dispenser vystřeluje na rozdíl od Dropperu již aktivní a to během chvilky vybouchne. Když stojíme přímo u dispenseru a uvnitř je brnění, po aktivaci jej máme okamžitě oblečené. A nakonec jsem si nechal kostní moučku (bone meal) – s tou souvisí další novinky – pokud aktivujeme dispenser s kostní moučkou a před ním něco roste, urychlí tento růst.

Dispenser - nové funkce, Minecraft 1.5

Kostní moučka (bone meal)

Efekt, chcete-li “výkon” kostní moučky byl snížen. Dříve stačilo zasadit do země semínka, kliknout na ně pravým tlačítkem a hned jsme měli pšenici. Teď se při každém kliknutí mění pouze stav a protože pšenice roste v 7 stádiích, je potřeba kliknout celkem 7× abychom měli jednu pšenici. Stejně to funguje i u melounu, dýně, mrkve, brambor. U stromu je to jednodušší – stačí kliknout jen 2×. A při růstu přibyl hezký zelený efekt, podobný tomu u vesničanů po úspěšném obchodu.

Pěstování pšenice z dispenseru, Minecraft 1.5

Další novinky snapshotu 13w04a (Minecraft 1.5)

Pokud za Jukebox umístíme Comparator, vysílá různě silný redstone signál podle toho, která deska hraje.

Mobové spawnuti z vajíček, které jste si pojmenovali v kovadlině mají své jméno viditelné nad sebou.

Přejmenování mobů v kovadlině, Minecraft 1.5Přejmenování mobů v kovadlině, Minecraft 1.5

Mobové se bojí kolejí a pokud to jde snaží se jim vyhýbat a nepřecházet přes ně. To by mělo pomoci při přepravě surovin po kolejích.

Zatím neoficiálně přibyly dva nové bloky, které vznikly ze sloučení půlbloků – hladký kámen (smooth stone) a pískovec (sandstone). Nejsou k dispozici v nabídce v creative módu, ani se nedají vyrobit. Je potřeba je “givnout” příkazem /give jmeno 43 1 8 a 43 1 9.

Pískovec půblok, Hladký kámen půlblok

Scoreboard systém

Systém pro tvorbu úkolů, eventů, soutěží, zápasů a podobných věcí je super, ale na vysvětlení dost složitý, proto se na jeho základy mrkněte ve videu a podrobnější prostudování si necháme třeba na jindy.

Zprávičky #28 – čarodějnice, netopýři a nové zvuky (snapshot 12w38b)

Minecraft 1.4 se blíží a aktuální novinky 12w38a přinášejí dvě nové bytosti a nové zvuky. Protože bude Minecraft 1.4 Halloweenská verze, jde o bytosti spojené s tmou a čarováním.

Netopýr (Bat)

Prvním tvorem, pokud nepočítáme draka, bude první létající zvířátko – netopýr (bat). Objevovat by se měl převážně v temných jeskyních, kde může jak poletovat, tak viset u stropu a odpočívat.

Je to tvor neutrální, takže na hráče neútočí. Prozatím z něj nic nepadá, ale to se může později změnit. Třeba takové netopýří uši by se hodily do lektvarů 🙂 .

Čarodějnice (Witch)

Čarodějnice bude na rozdíl od netopýra nepřátelská. Pokud vás uvidí, začne házet lektvary, které vám způsobí pomalost, otravu a jiné nepěkné efekty. Naopak sama sobě si dává lektvary na ochranu před ohněm, léčí se, apod.

Nové zvuky

Dvorní skladatel Minecraftu – C418 (Daniel) připravil novou sadu zvuků, které se změnily u mnoha věcí. Chození po hlíně, štěrku, trávě, … lezení po žebříku, skákání ve vodě, …, mobové mají jiné zvuky, získávání levelů, a tak dále… Ostatně uslyšíte sami 🙂

Daniel (C418)
Daniel (C418)

Mezi další novinky patří už snad jen změna textury u majáku (beacon), oprava ježdění na prasetech a další drobnosti.

Nový vzhled majáku (beacon)
Nový vzhled majáku (beacon)

Tímto updatem kočí příval novinek, na které jsme si v poslední době zvykli. V dalších týdnech se bude Mojang soustředit na to, by se opravily chyby, bugy a odladil výkon Minecraftu 1.4.

Zprávičky #25 – Wither boss, baby zombie naživo (snapshot 12w34b)

Informace k doplňujícímu videu ke snapshotu 12w34b (Minecraft 1.4), novém mob-bossovi a dalších novinkách, které jsme nezmínili v prvním videu – 12w34a.

Wither boss

Novinka, tak trochu v pozadí, protože přímo v aktuálním snapshotu se tento mob nenachází – je potřeba ho dodat pomocí hacku. Nicméně Wither mob/boss je realitou a jen si musíme počkat, kde se ve finále objeví.

Wither boss (Minecraft 1.4)
Wither boss (Minecraft 1.4)

Jestli nás bude děsit v běžném světě, nebo pro něj bude vytvořena nová dimezne nebo úplně jinak. Jak je vidět na obrázku nebo ve videu, Wither má tři hlavy a každá může v jednu chvíli střílet na jiný cíl. Útočí na vše živé kolem sebe a zároveň ničí bloky. A protože má Wither celkem 300 životů (150 srdíček), dělá to z něj pořádného záporáka. Pokud vás Wither zasáhne svou lebkou, získáte na 15 sekund wither efekt, zčernají vám srdíčka a začne vám vysávat život. Slovo „wither“ znamená „suchý, vysušit, uschnout“.

Wither boss útočí, Minecraft 1.4

Jak se craftují nové předměty – zeď, květináč, tlačítka

Zeď má stejný recept jako dřevěný plot, jen z cobblestonu nebo mossy cobblestonu. Květináč vytvoříme jako klasický kyblík (bucket) jen místo železa použijeme vypálené hliněné cihličky. A tlačítka nově stačí udělat pouze z jednoho bloku kamene nebo dřevěných desek.

Craftování cobblestone zídky, květináčů a tlačítek
Craftování cobblestone zídky, květináčů a tlačítek

Nové lektvary – noční vidění, neviditelnost

Pomocí nové zeleniny – mrkve – můžeme vytvořit dva nové lektvary. Nejdříve je potřeba si udělat zlatou mrkev. Z té uvaříme lektvar nočního vidění (night vision potion). A pokud k tomuto lektvaru přimícháme fermentované pavoučí oko, uvaříme lektvar neviditelnosti (invisible potion). Když jsme neviditelní, mobové si nás ani v noci nevšímají do té doby, než na ně zaútočíme. Efekt lektvaru zrušíme vypitím mléka. Padací dvířka – zombie znovu hoří – Fire spreads differently based on difficulty. – Mob grinders now give less XP when you farm them continuously.