Potvrzeno Microsoft koupil Mojang

Pár dní se o tom už spekulovalo, ale jak se říká „dokud to není černé na bílém“, tak raději nekomentovat. Nicméně už je to venku a Microsoft koupil herní studio Mojang (nejvíce známé jakožto tvůrce Minecraftu) za 2,5 miliardy dolarů. Pro ještě větší wow efekt je to zhruba 50 000 000 000 českých korun 😀 .

Proč?

Jak píšou na svém webu, jedním z důvodu proč k prodeji vůbec došlo, byl ten, že Notch nikdy neplánoval, že se Minecraft stane tak velký. Je hračka si kódovat svou malou hříčku, bavit se s fanoušky a podobně, ale už je hodně náročné řídit mnoha miliardový byznys a mít celosvětově milióny zákazníků. To bylo na Notche moc a raději tyto starosti přenechal někomu, kdo se k tomu více hodí. Jak se to v praxi projeví nechci hodnotit, ono se ukáže.

Co to znamená pro hráče Minecraftu?

Pro běžné hráče to v tuto chvíli neznamená vůbec nic. Z firmy odchází pouze její zakladatelé – Notch, Carl a Jakob – všichni ostatní zůstávají a dále pracují na vývoji Minecraftu. Dále zůstává zachován vývoj pro všechny už existující platformy (PC/Mac, Xbox, Playstation, mobily, Sony Vita).

Nemělo by se měnit ani nic na tom, že budou moci hráči točit videa na YouTube, streamovat na Twichi, vytvářet vlastní mody (k tomu se už vyvíjí nové API).

Zatím se neví, jak to bude s jinými Mojang hrami – např. Scrolls. Ale i scrolls je výnosný projekt, takže je šance, že si jej Microsoft ponechá a bude dále vyvíjet.

Spousta lidí si myslí, že Microsoft je „ten zlý“ a že s ním celý Minecraft skončí. Osobně bych se toho tolik nebál. Lidi z Microsoftu nejsou hloupí a věc, která funguje skvěle není třeba rozbít. Uvidíme v následujících měsících až roku, kam se Minecraft posune.

Informace na Xbox webu.

Aktualizace serveru Minecraft 1.8 – nepopulární kroky

Aktualizace 7. 9. 2014: Jak se dalo předpokládat, navštívili nás griefeři. Výhodou Minecraftu 1.8 (a bylo to už i dříve, tuším od verz 1.7.9) je, že každý hráč má své jedinečné číslo – UUID, které se stahuje z Mojang serverů. Zapomeňte tedy na to, že si změníte IP adresu nebo se budete vymlouvat na kamaráda. Dostali jste ban – máme poznačeno vaše UUID a na našem serveru si už nezahrajete. Mějte se.

A pokud jsi majitel slušného serveru, poznač si a zabanuj tyto hráče. Ušetří ti to problémy.

Griefer UUID Důvod banu
Eragon197 b1aa7e18-daec-4dac-a71d-a9ef35019709 rozsáhlé ničení, zapalování
dytikCZ 005432f4-3913-4c7a-bce5-78eeea42f3e3 hrubé nadávání

Včera jsme aktualizovali server na verzi Minecraft 1.8. To je „dobrá“ zpráva. Dále už přicházejí jen „špatné“, chcete-li nepopulární zprávy. Je důležité říct, že v tuto chvíli se jedná o testovací provoz, testovací mapu.

Zkusili jsme nejdříve hrát na původní mapě, kde měli všichni všechno postavené, ale server se neskutečně lagoval a dokonce opakovaně padal. Minecraft 1.8, i když by neměl mít problémy s aktualizací map na verzi Minecraft 1.7, si s tím očividně moc nerozumněl. Proto jsme nastartovali úplně novou mapu.

Klasicky byl povolený přístup i pro warez hráče, ale tím pádem všichni hráči s originálním Minecraftem přišli o své skiny. Mojang to „chytře“ nastavil tak, že když je server v offline režimu, neposílá tomuto serveru skiny. Proto jsme se rozhodli přepnout server minimálně po tuto dobu, kdy hrajeme bez pluginů, do online režimu. To znamená, že hráči mají své skiny a není možné se připojit na cizí účet = dobré pro ochranu.

Server bude nastartován do finální podoby až ve chvíli, kdy bude dostupný Bukkit pro Minecraft 1.8 a budou aktualizované potřebné pluginy. Jestli se podaří zprovoznit skiny na serveru i v offline režimu, povolíme přístup i warez hráčům. Pokud to nepůjde, tak budeme řešit, jestli se server přepne na stálo do online režimu = jen pro originální hráče nebo ne. Ale to vše má ještě čas, počítám minimálně pár týdnů.

To je v tuto chvíli vše, vím, že na mě budou warez hráči naštvaní, ale bohužel s tím nic nezmůžu (zatím).