Zprávičky #37 – mini dispenser update, Scoreboards (13w04a)

Čtvrtý letošní snapshot by se s troškou nadsázky dal označit za takový malý dispenser update, protože právě dispensery přináší nejvíce zajímavých novinek.

“Dispenser update”

Droppery a Dispensery můžeme nově směrovat i nahoru a dolů (tedy už do všech stran) a dispensery mají nové vlastnoti.

Pozice Dispenseru a Dropperu, Minecraft 1.5

Pokud do něj vložíme zapalovač (flint&steel) tak po aktivaci zapálí blok před/pod otvorem. TNT dispenser vystřeluje na rozdíl od Dropperu již aktivní a to během chvilky vybouchne. Když stojíme přímo u dispenseru a uvnitř je brnění, po aktivaci jej máme okamžitě oblečené. A nakonec jsem si nechal kostní moučku (bone meal) – s tou souvisí další novinky – pokud aktivujeme dispenser s kostní moučkou a před ním něco roste, urychlí tento růst.

Dispenser - nové funkce, Minecraft 1.5

Kostní moučka (bone meal)

Efekt, chcete-li “výkon” kostní moučky byl snížen. Dříve stačilo zasadit do země semínka, kliknout na ně pravým tlačítkem a hned jsme měli pšenici. Teď se při každém kliknutí mění pouze stav a protože pšenice roste v 7 stádiích, je potřeba kliknout celkem 7× abychom měli jednu pšenici. Stejně to funguje i u melounu, dýně, mrkve, brambor. U stromu je to jednodušší – stačí kliknout jen 2×. A při růstu přibyl hezký zelený efekt, podobný tomu u vesničanů po úspěšném obchodu.

Pěstování pšenice z dispenseru, Minecraft 1.5

Další novinky snapshotu 13w04a (Minecraft 1.5)

Pokud za Jukebox umístíme Comparator, vysílá různě silný redstone signál podle toho, která deska hraje.

Mobové spawnuti z vajíček, které jste si pojmenovali v kovadlině mají své jméno viditelné nad sebou.

Přejmenování mobů v kovadlině, Minecraft 1.5Přejmenování mobů v kovadlině, Minecraft 1.5

Mobové se bojí kolejí a pokud to jde snaží se jim vyhýbat a nepřecházet přes ně. To by mělo pomoci při přepravě surovin po kolejích.

Zatím neoficiálně přibyly dva nové bloky, které vznikly ze sloučení půlbloků – hladký kámen (smooth stone) a pískovec (sandstone). Nejsou k dispozici v nabídce v creative módu, ani se nedají vyrobit. Je potřeba je “givnout” příkazem /give jmeno 43 1 8 a 43 1 9.

Pískovec půblok, Hladký kámen půlblok

Scoreboard systém

Systém pro tvorbu úkolů, eventů, soutěží, zápasů a podobných věcí je super, ale na vysvětlení dost složitý, proto se na jeho základy mrkněte ve videu a podrobnější prostudování si necháme třeba na jindy.

Zprávičky #35 – Minecraft PE novinky

Od té doby, co Jeb pracuje na mobilní verzi Minecraft (Pocket edition), jde její vývoj rychle kupředu. Včera byly představeny novinky, které obsahují hodně nových bloků a dokonce také nové Quartz bloky, které nemáme oficiálně ještě ani my s PC verzí 🙂 .

Mezi novinky patří půlbloky (slabs), nové pískovcové bloky (sandstone) a kamenné cihly (stone bricks), Quartz bloky, schody, …

V nové verzi přibudou také mraky.

Zprávičky #34 – Quartz bloky, TNT vozík (13w02b)

V pořadí druhý snapshot z Redstone update Minecraft 1.5 přináší především nové Quartz (mramorové) bloky, možnost kontrolovat Hoopery a taky jednu novinku pro griefery 🙂 .

Quartz bloky

Quartz (surovina z Netheru) přináší do Minecraft stavebnictví nové krásné bloky, které v mnoha ohledech připomínají pískovec (sandstone). Stejně jako s ním, můžeme z quartz materiálu vytvořit pět druhů bloků – základní Quartz blok, opracovaný quartz blok (chiseled), sloupový quartz blok (pillar), půlblok a schody.

TNT vozík (minecart with TNT)

Tak trochu nástroj zkázy je nový typ vozíku (minecartu) a to minecart s TNT. Aktivovat TNT v minecartu lze několika způsoby. Buď minecart přejede přes aktivační koleje (Activator rail), do kterých vede redstone signál, nebo dojede na konec kolejí, kde okamžitě vybuchne.

Hoppery s redstonem

Hopper jsme si představili už v předchozím snapshotu. Dnes získal nový craftovací recept, kdy kámen nahradily železné cihličky (iron ingot) a taky přibyla možnost ovládat Hopper redstone signálem. Pokud je redstone signál aktivní, Hopper přestane nasávat předměty. Po vypnutí signálu funguje opět jako roura, která nasává a posílá předměty dále (pokud je kam).

Další novinky ze snapshotu 13w02b

Textury jsou nyní tvořeny jednotlivými obrázky pro každý předmět ve hře a dají se jednoduše animovat, takže každý šikovnější grafik může vytvořit jakékoliv animované kostičky a texture packy. V nadcházejících týdnech očekávám mnoho nových texturových balíčků, které se budou pyšnit právě těmito animacemi.

Truhla s pastí (trapped chest) nově vysílá při otevření signál směrem dolů přes jeden blok. Půjde tak snadno schovat a můžete vytvářet nejrůznější pastičky.

Kostlivec získal schopnost střílet přesněji a na delší vzdálenost (15 bloků, dříve to bylo jen 10).

Dají se pojmenovávat i truhly, pece nebo mob vajíčka (bližší vysvětlení ve videu). Zprávy oznamující jak kdo zemřel jsou nyní více pestré a konkrétnější.

V opuštěných dolech budeme místo truhel nacházet vozíky s truhlami (minecart chest).

Pojďme stavět sněhuláky (event)

Venku svítí sluníčko, létají berušky, téměř kvetou kytky… Nejlepší doba jít si postavit sněhuláka 🙂 .

Přijďte během víkendu na server a ukažte jak dobře umíte stavět sněhuláky. Tři nejlepší stavitelé vyhrají diamantovou lopatu + enchantovanou knížku dle vlastního výběru.

Takto jsme stavěli sněhuláka loni.

Aktualizace: Až budete mít sněhuláka hotového, pošlete mi souřadnice na mail ve hře příkazem /mail send muniocz x:123 y:12 z:123 . Vyhlášení uděláme v neděli nebo pondělí večer.

Výsledky eventu

Meiocz postavil nejveselejšího sněhuláčka, jojoda zase „drsňáka“ a mickasims sněhuláka s nejroztomilejším kloboukem 🙂 Všichni jsou super.