Minecraft 1.5 – první informace

Minecon 2012 skončil. Osobně mě zaujala především “přednáška” o budoucnosti Minecraftu, kde byli všichni hlavní vývojáři PC verze – Jeb, Dinnerbone, EvilSeph a Grumm. Největší část informací směřovala na příští update Minecraft 1.5 – Redstone update. Pojďme si říct, co bude nového. Některé informace jsou potvrzené, některé ve fázi „ano, ale až v budoucnu“ a další zase „možná“.

Pokud se ti článek líbí, budeme rádi, když dáš na konci „Like“ a budeš ho sdílet svým kamarádům.

Minecraft 1.5 – Redstone update

Protože už máme skoro začátek prosince, další update s největší pravděpodobností nevyjde do konce roku. Snad na oslavu Nového roku bude vydána aktualizace, která bude obsahovat možnost vytvoření ohňostroje.

Změna redstone logiky

Jak název napovídá, největší pozornosti se dostane mechanika redstonu. Neznám detaily, ale co jsem pochytil, časování redstone a zbytek činností ve hře se nyní počítá dvěma procesy. To by se mělo sjednotit nebo upravit, aby redstone nezpůsoboval lagy a jiné problémy. Do jisté míry bude upravena redstone logika, dispensery, přenášení signálu z bloku na blok, atd. Pro většinu hráčů dost technické informace. Pro mě také 🙂 . Pojďme tedy na zajímavější informace…

Síla redstone signálu

Nyní vysílá redstone pouze dva signály – zapnuto/vypnuto. V Minecraftu 1.5 bude záležet na síle signálu a ta bude odpovídat vzdálenosti signálu od zdroje. Co to znamená?

Když položíte například redstone torch (zdroj) a vedete od ní redstone dust, svítí až do vzdálenosti 16 bloků. Potom je potřeba pro prodloužení signálu použít repeater, který jej prodlouží o dalších 16 bloků. Bude tedy možné zjišťovat a provádět různé akce podle toho, jak daleko od zdroje bude výstup signálu (například jiný výsledek na 5. bloku od zdroje a jiný výsledek na 15 bloku).

Návrat vozíků (minecartů)

Od dob různých teleportů a podobných věcí usnadňujících pohyb se zapomnělo na vozíky (minecart), které byly od počátku Minecraftu zamýšleny jako hlavní prostředek pro dopravu osob ale i nákladů. Kdo z vás ještě používá vozík s truhlou (storage minecart) nebo s pecí, který sám jezdí? Moc vás nebude, co? 🙂 To by se mělo změnit.

Plánovanou novinkou je senzor, který měří váhu (= váží) předmět, který na něm stojí. Bude tedy možné změřit jestli po kolejích přejel vozík s prázdnou nebo naloženou truhlou a podle toho vyvolat akci. Třeba automatické vyložení, které zajistí nový druh kolejí a nakládací/vykládací truhly. Kdo ví…

Vozík s pecí (furnace minecart) by měl zajistit přepravu materiálu na dlouhé vzdálenosti (nebude se despawnovat pokud odjede od hráče daleko). Kdosi zažertoval, že by náklad mohli nosit i čuníci v brašnách na sedle 🙂 .

Nové bloky a suroviny

S novými funkcemi přicházejí i nové bloky. Například kapacitátor by měl mít podobnou funkci jako redstone repeater a bude asi souviset s počítáním síly redstone signálu (jeden vstup, jeden výstup; dává plný výstup, pokud je vstup dostatečný). Přibude světelný senzor. Ten bude vysílat signál podle síly světelného záření v okolí.

Pro výrobu nových bloků budou potřeba nové suroviny. Jeb zmínil, že abychom nemuseli znovu rušit naše světy, je jedna z možností tyto suroviny zasadit do Netheru nebo Endu, kde restart světa nenapáchá takové škody. Nebo, že by tyto velmi vzácné suroviny byly získávány zabitím bosse. Nápadů je hodně, uvidíme, co Mojangstas vyberou.

Určitě přibudou půlbloky a schody z nether cihel (nether brick slabs, stairs). Naopak možnost spojovat dva půlbloky různých materiálů se asi nikdy nedočkáme. Bylo by to zbytečně náročné.

Další budoucí novinky

Další novinky se už netýkají přímo Minecraft 1.5, ale je to spíše takové zamyšlení, co by mohlo být…

  • Vývoj Minecraftu zůstane na Javě, neplánuje se změna na jiný programovací jazyk. Není to potřeba.
  • Se souvislostí s Mod API a dalšími možnostmi (Mojang účet, o tom napíšu příště) bude příští rok vydán nový Minecraft klient, který bude i výkonnější. Bude v sobě mít i „friends systém„, kdy si můžete přidat další lidi a být s nimi v kontaktu.
  • Pro Lapis lazuli se nechystá v brzké době žádné další využití.
  • Wither boss vznikl, když hrál Jeb se svými přáteli na serveru, měli už všechno postavené, všeho dosáhli a říkali si, co teď budeme dělat. A proto vytvořil nový cíl, za kterým mohou lidé jít – postavit maják.
  • Nové biomy a úprava těch stávajících se chystají nejdříve v updatu Minecraft 1.6 a později.
  • V budoucnu bychom se mohli dočkat rozšíření PVP systému. Dnes je souboj jen samé „klik, klik, klik“. To by rádi změnili. Možná přibudou nové zbraně – například kopí na dlouhou vzdálenost nebo kuše, která se nebude muset natahovat, bude střílet rychleji, ale bude dávat menší poškození, atd.
  • Nejsou plánováni další mobové.
  • Možná přibudou HD a animované textury.

Uvítací ceremoniál – Minecon 2012

Pokud jste ráno prošvihli (nebo prostě jen spokojeně spali 🙂 ) zahájení Mineconu 2012, můžete se tady podívat na celou show.

Uvítací video od HatFilms, kde si můžete připomenout všechny důležité momenty od vydání Minecraft 1.0 (a tedy prvního Mineconu v Las Vegas před rokem).

a následná show…

Živě z Minecon 2012 v Paříži

Během tohoto víkendu probíhá v Paříži v Disneylandu Minecon 2012. Přestože to není příliš daleko, mnozí z nás se tam asi nedostali 🙂 . Máme možnost se alespoň podívat na živé přenosy, které zajišťuje Gamespot. Sledovat novinky můžete například na adrese minecon.mojang.com nebo live.mojang.com.

Program Minecon 2012

Program Minecon 2012

Další novinky budeme průběžně přidávat…

Minecraft má jeden rok

Ten čas šíleně letí. Dnes je to přesně rok od chvíle, kdy Notch přepnutím páky vydal Minecraft 1.0 na Mineconu 2011 v Las Vegas.

Další celosvětové setkání hráčů Minecraftu se chystá už příští týden na Mineconu 2012, tentokrát ve Francii. Pochlubte se – kdo má takové štěstí a jede se tam podívat? 🙂

Minecraft v roce 2009

Ale Minecraft je o něco starší – to všichni víme. Jako takový zárodek vznikl 10. května 2009. Pojďme si teda ukázat, jak v tomto raném věku vypadal 🙂 .

Autorem snímků je ez, Notchova manželka.