Zprávičky #25 – Wither boss, baby zombie naživo (snapshot 12w34b)

Informace k doplňujícímu videu ke snapshotu 12w34b (Minecraft 1.4), novém mob-bossovi a dalších novinkách, které jsme nezmínili v prvním videu – 12w34a.

Wither boss

Novinka, tak trochu v pozadí, protože přímo v aktuálním snapshotu se tento mob nenachází – je potřeba ho dodat pomocí hacku. Nicméně Wither mob/boss je realitou a jen si musíme počkat, kde se ve finále objeví.

Wither boss (Minecraft 1.4)
Wither boss (Minecraft 1.4)

Jestli nás bude děsit v běžném světě, nebo pro něj bude vytvořena nová dimezne nebo úplně jinak. Jak je vidět na obrázku nebo ve videu, Wither má tři hlavy a každá může v jednu chvíli střílet na jiný cíl. Útočí na vše živé kolem sebe a zároveň ničí bloky. A protože má Wither celkem 300 životů (150 srdíček), dělá to z něj pořádného záporáka. Pokud vás Wither zasáhne svou lebkou, získáte na 15 sekund wither efekt, zčernají vám srdíčka a začne vám vysávat život. Slovo „wither“ znamená „suchý, vysušit, uschnout“.

Wither boss útočí, Minecraft 1.4

Jak se craftují nové předměty – zeď, květináč, tlačítka

Zeď má stejný recept jako dřevěný plot, jen z cobblestonu nebo mossy cobblestonu. Květináč vytvoříme jako klasický kyblík (bucket) jen místo železa použijeme vypálené hliněné cihličky. A tlačítka nově stačí udělat pouze z jednoho bloku kamene nebo dřevěných desek.

Craftování cobblestone zídky, květináčů a tlačítek
Craftování cobblestone zídky, květináčů a tlačítek

Nové lektvary – noční vidění, neviditelnost

Pomocí nové zeleniny – mrkve – můžeme vytvořit dva nové lektvary. Nejdříve je potřeba si udělat zlatou mrkev. Z té uvaříme lektvar nočního vidění (night vision potion). A pokud k tomuto lektvaru přimícháme fermentované pavoučí oko, uvaříme lektvar neviditelnosti (invisible potion). Když jsme neviditelní, mobové si nás ani v noci nevšímají do té doby, než na ně zaútočíme. Efekt lektvaru zrušíme vypitím mléka. Padací dvířka – zombie znovu hoří – Fire spreads differently based on difficulty. – Mob grinders now give less XP when you farm them continuously.

Zprávičky #24 – rámečky, neviditelnost, mapy, brambory (snapshot 12w34a)

V Minecraft snapshotu 12w34a (Minecraft 1.4) se objevilo nečekaně moc novinek. Pojďme si je tedy postupně představit.

Barevné oblečení / brnění

Kožené oblečení jde nově barvit. Ale ne jen předem danými barvami, ale barvy jde míchat a vytvářet nové a nové odstíny. Teoreticky máme k dispozici přes 16 miliónů barevných variací. Pokud se vám barva nebude líbit, můžete oblečení umýt v kotlíku (cauldron).

Míchání barev
Míchání barev
Barevné oblečení v Minecraft 1.4
Barevné oblečení v Minecraft 1.4

Barevně můžeme odlišit i vlky tím, že jim nabarvíme obojky.

Barevné obojky u vlků
Barevné obojky u vlků

Nová zelenina + lektvar neviditelnosti

Ve vesnicích nově rostou brambory a mrkev. Náhodně taky mohou vypadnout ze zabitých zombíků. Pěstují se stejně jako pšenice. Pravým myšítkem zasadíme, pomocí bonemealu můžeme urychlit růst a potom vykopeme.

Brambory můžeme dát upéct a budeme z nich mít pečené brambory. Občas se nám podaří vykopat i zkažená brambora, která má podobný efekt jako zombie maso.

Mrkev můžeme jíst jen tak, anebo s pomocí zlatých nugetů vyrobit zlatou mrkev. Ta slouží k uvaření lektvaru neviditelnosti. Více info v následujícím článku.

Lektvar neviditelnosti (elixír)
Lektvar neviditelnosti (elixír)

Zídky / ploty

Stejně jako se dělají dřevěné ploty z tyček, z cobblestonů si vyrobíte zídku. A pokud najdete mossy cobblestone, jde to z něj taky.

Cobblestone zeď
Cobblestone zeď

Rámečky, květináče a rohové schody

Z těchto novinek budou mír radost především designéři a další hračičkové, kteří se snaží o co nejlepší bydlení.

Rámečky se vyrábějí stejně jako obrazy, jen místo vlny dáme kůži z krávy. Rámeček položíme na zeď a do něj potom můžeme vložit cokoliv. Jen několik předmětů má speciální funkci. Hodiny ukazují přesný čas i když jsou v rámečku na zdi, stejně tak funguje i kompas a pokud si na zeď pověsíte mapu, můžete se podívat na svou vlastní pozici a případně pozici dalších lidí v okolí.

rámečky
Rámečky (Minecraft 1.4)

Květináče vyrobíme ze tří kusů vypálené hlíny (clay) stejně jako bychom chtěli udělat kyblík. Do ktětináče potom můžeme zasadit různé sazeničky, houby, keře, kaktus, …

Rohové schody se vytvářejí automaticky, když je umístíte do zatáčky. Občas fungují trošku neposlušně, ale na to určitě příjdete 🙂 .

květináče a rohové schody
květináče a rohové schody

Dřevěné tlačítko

Drobnou změnou prošly tlačítka. Nově se vytvářejí pouze z jednoho bloku a nově přibylo dřevěné tlačítko, které jde aktivovat například vystřeleným šípem. Půjde toho využít pro různé pasti, soutěže, adventure mapy, apod.

Portál

Přes portál se nyní mohou dostat bytosti jak z běžného světa do Netheru nebo Endu, tak i naopak. Jednoduše cokoliv hodíte do portálu se teleportuje na druhou stranu – bloky, mobové, …

Mapy

Mapy se generují v mřížce, takže nemusíte řešit, na kterém místě ji otevřete. Vygeneruje se příslušná část světa. Taky už nezáleží, kde mapu vytvoříte, ale kde mapu poprvé otevřete. Nejprve se automaticky celá načte v malém rozlišení. Pokud ji chcete zvětšit, stačí přidat další papír (mrkněte na video).

Pokud chcete někomu „nasdílet“ svou mapu, stačí vzít novou, prázdnou mapu a zkopírovat ji (klonovat).

Legenda Herobrine – kto to vlastne je?

Asi len málokto nepočul o mýtickom mobovi Herobrinovi. A ešte menej je tých, ktorý vedia, čo je za touto legendou. YouTube uživateľ cf0x3o6 spravil snáď najobsiahlejšie video o tomto záhadnom stvorení, ktoré sa dokonca nachádza aj v logu MineConu. Nasledujúce informácie však nemusia byť na 100% presné, upozorňuje autor videa.

Prvé objavenie

Herobrine, alias “on”, je duch mŕtveho baníka, ktorý o sebe tvrdí, že je Notchov brat. Jeho legenda sa zrodila okolo Júla – Októbra 2009, kedy si neznámy používateľ založil na fóre téma, kde vravel, že našiel mýtickú bytosť, ktorá mala defaultný skin, ale s bielymi očami. Na konci príspevku bola fotka, ako stojí v hmle. Téma bola vymazaná o 5 minút a jej autor ju vytvoril znova, na čo mu prišla osobná správa s odosielateľom Herobrine. V správe bolo jediné slovo – Stop. Keď si skúšal pozrieť svoj profil, vypísalo mu chybovú hlášku 404 (to znamená, že daná stránka neexistovala a tak si ju nemohol pozrieť). O mesiac zistil, že to bol Notchov brat. Poslal teda na Notcha otázku, či mal brata a on odpovedal: “I did, but he is no longer with us.” Čiže “Mal som, ale už nie je medzi nami.”

Podivný Livestream (živé vysielanie cez internet)

Legenda získala na popularite v Auguste 2010. Jeden človek vysielal live stream, ako hrá Minecraft. Podarilo sa mu stretnúť Herobrina, načo bol life stream zastavený. Ten pokračoval po 10 minútach, ale nikde ani stopy po Herobrinovi. Potom, ako sa hráč rozprával zo svojou ženou a vtom mu zrazu spadla hra. Po tom, ako sa to stalo, boli diváci presunutý na inú stránku, kde bola Herobrinova tvár a okolo nej samé znaky a písmená. Po tom, ako boli odstránené všetky nezmysli z textu, vznikla táto správa: Bolo nahlásené, že niektoré obete mučenia počas aktu utekajú do fantastického sveta, z ktorého sa nezobudia. V tomto strnulom stave obeť žije vo svete, ktorý je rovnaký, ako ten prvý, kde očakávajú, že nebudú mučení. Jediný spôsob aby si uvedomil, že sa potrebuje prebudiť bola správa, ktorú našiel vo svojom fantasy svete. Povedalo by im to o ich stave a to, aby sa prebudili. Aj potom by im mohlo trvať mesiace, kým by sa vzdali svojej ilúzie a zobudili by sa.

Viac a viac záhad, zväčšuje sa popularita minecraftu

Od záhady s live streamom Herobrine získal všeobecnú slávu u hráčov Minecraftu. Hovorilo sa, že Herobrina je možné nájsť iba na hrane hmly pri nastavení vzdialenosti videnia na tiny. Vo vzácnych prípadoch prenasledoval hráča a po tom, čo ho hráč zbadal, zmizol alebo zaútočil. Taktiež vraj pálil stromy, ničil ich liany alebo robil tunely do svojich pascí. Dokonca sa objavil na minecraft.net účet Herobrine, ktorý mal svoj skin. Ďalej, ako už bolo spomenuté, Herobrine sa nachádza na obrázku MineConu. Na alfa/beta serveroch sa po zabití šípu vypísalo: [Player] was shot by Herobrine. A v updatoch dokonca bolo aj spísané, že bol odstránený Herobrine (v update 1.2 úplne na spodku je -Removed Herobrine). Skeptici veria, že ide o vtip. Mimochodom, objavilo sa to aj v update 1.7 (v tomto prišli pistony). Taktiež sa rozširovali rôzne povery. Gamemode Peaceful, seedy ako Herobrime, He, Him alebo longliveherobrine mali zväčšiť šance ho nájsť. Dokonca sa vraj objavuje ako zviera s bielymi očami, viete sa naňho nalogovať v alfa verzií. A dokonca nie je tajomstvo, že enderman… je vlastne Herobrine. Ľudia začali zverejňovať teórie, čo je zač. Hovorilo sa o testovacom účte alebo zrušenom projekte, ako prototyp endermana alebo dokonca na to, aby sa zvýšili/znížili tržby. Hovorilo sa aj, že disk 11th je nahrávka Herobrina. Nie je to však pravda.

Fakty

cf0x3o6 tvrdil, že strávil kopec času hľadaním Herobrina so všetkým, čo mali zvýšiť šance na jeho nájdenie. Hľadal dokonca v alfa verzií, ale nenašiel ho, resp. nespozoroval. Nenašiel však nič, čo značilo, že Herobrine sa na mape nachádzal, teda ako jeho typické stavby apod. Skúšal to aj v rôznych verziách a seedoch, ale bezvýsledne. A potom prišiel s verdiktom:

Herobrine
Skutočnosť – 77,1%
Podvod – 22,9% 

Verdikt vznikol aj na základe hlasovania hráčov.

Herobrine a súčastnosť

Stále sa objavujú nepravdivé informácie, že sa Herobrine vyskytuje aj v aktuálnych verziách a snapshotoch. Môžte však byť pokojný, nie je to pravda. Na singleplayeri ho nestretnete, vo verzií beta 1.7 (dokonca sa to objavilo aj vo verzií beta 1.2) bol Herobrine z hry vymazaný. A v multiplayeri ho stretnete len tak, že sa niekto prihlási na server z jeho mena pomocou warez minecraft launcheru.

Prvé video s faktami o herobrine

Zdroj a inšpirácia: minecraft.scorpions.cz

Zprávičky #23 – maják, sociální obchodování

V aktuálním snapshotu 12w32a se potvrdilo, co jsme si psali už v předcházejících zprávičkách #22 a to, že mobové budou mít nové vybavení. Zombíci a skeletoni budou náhodně nosit brnění, zbraně nebo nástroje. Některé i enchantované. Nepotvrdilo se, že z každého takto oblečeného moba vypadne věc, kterou má na sobě nebo ji drží.

zombie s lopatouskeleton ve zlatém brnění

Maják

Kromě nového příkazového bloku (command block), který jsme si ukázali dříve a v praxi si jej můžete prohlédnout ve videu níže, byl přidán zatím nepojmenovaný blok, který umí vytvořit maják (beacon), pokud jej postavíme na vrcholek pyramidy z železných, zlatých, diamantových nebo emeraldových bloků.

maják - pyramida

Nejmenší pyramida má základnu 3×3 bloky. Ze špičky takto postavené pyramidy potom září sloup jasného světla. Pravým kliknutím na blok se otevře nabídka, ve které můžeme nastavit, jaké efekty bude pyramida vysílat. Následná změna nastavení efektů stojí 1 emerald, železo, zlato nebo diamant.

ovládání majáku, pyramidy

Za každou další vrstvu, kterou přistavíme (5×5, 7×7, 9×9), se odemknou další možnosti. Minimální dosah pyramidy je 16 bloků a za každou další vrstvu se zvýší o 8 bloků. Když vytvoříme kompletní čtyřpatrovou pyramidu, odemkne se dodatečná možnost aktivovat buď upgrade efektů na 2. úroveň anebo zapnout regeneraci.

Sociální obchodování s vesničany

V updatu Minecraft 1.3 byli vesničané týráni a zabíjeni jen kvůli tomu, že nabízeli nevýhodné obchody. Tomu se bude snažit zabránit tato novinka. Vesničané už nebudou rušit své nabídky k obchodování, ale podle toho, jak se k nim budete chovat je budou rozšiřovat a vylepšovat.

Když uzavřete dobrý obchod, vesničan si k vám přidá +1 bod (like) a kolem něj se rozzáří zelené hvězdičky. Čím více bude spokojený, tím by měl nabízet zajímavější obchody. Pokud jednu položku vyprodá, zobrazí se u ní křížek. Abyste ji znovu aktivovali, musíte nakoupit i jiné zboží.

vesničan s like
Vesničan +1 like

Pokud se ale k vesničanům chováte špatně – bijete je, zabíjíte, ale taky pokud jim nepomůžete když se dostanou do problémů (útok zombie, když začne hořet, …) zapíšou si k vám -1 bod (dislike) a začnou naopak obchody znevýhodňovat a v krajním případě odmítnou obchodovat úplně.

vesničan s dislike
vesničan -1 dislike

Infikovaní vesničani a jak je vyléčit

Pokud zombie napadnou vesničany, mohou je infikovat a z vesničana se pak stane takový “zombiečan” 🙂 . Chová se jako zombie, bude se vás snažit zabít, ale není ještě úplně ztracený.

zombie, nakažený vesničan, minecraft 1.4
Nakažený vesničan

Vesničani jsou vzácní a proto se je budeme snažit zachránit. K tomu potřebujeme házecí elixír slabosti (splash potion of weakness) a zlaté jablko – stačí to obyčejné. Elixír po něm hodíme – začnou se kolem něj objevovat šedé bublinky – a potom na něho klikneme pravým myšítkem se zlatým jablkem – bublinky se změní na červené a “zombiečan” se začne třást.

Jeho proměna ale trvá několik minut, proto je lepší ho zavřít do bezpečné zóny (díra, ohrada), kde bude mít čas se vyléčit. Potom se promění na běžného vesničana a můžeme s ním zase obchodovat.

Noční vidění a stromy

Nakonec jsem si nechal dvě méně důležité novinky. Přibyl nový elixír, který umožní vidět v noci (potion of night vision). A velkým, košatým stromům teď rostou větve do stran – dřevěné bloky položené na bok.

normální a noční vidění
Rozdíl mezi normálním a nočním viděním