Zprávičky #20 – nástražný drát

Opět vyšel týdenní snapshot s názvem 12w22a (12- rok 2012, w- week, 22- počet týdnů od začátku roku).

Nová věc, která aktivuje redstone – nástražný drát (tripwire)

TripWire - nový spouštěč redstone
TripWire - nový spouštěč redstone

Jde o nástražný drát, který když je k němu připojen redstone, vyšle signál. Redstone jde připojit jen ke blokům, kde jsou připojeny takové kolíky. Jde přestřihnout vším, ale doporučuji jen nůžkami, protože jinak vydává signál. Spojuje se pomocí pavučiny (string).

Nový způsob získávání zkušeností.

Zkušenosti můžete získat nejen zabitím mobů, ale i vykopávání uhlí, diamantů a dalších…
Lze získat i sebráním upečeného jídla z pece a stone z pece. Tak vzhůru enchantovat! 🙂

Očarování nástrojů (Enchantování)

Je zde pár změn, maximální level který vám může padnout je 30, spodní enchant je vždy nejvyšší level (maximálně 30, záleží na počtu knihoven), horní je nejmenší a prostřední je průměr mezi minimem a maximem.

Chrámy v Jungli

V jungli se vytvářejí chrámy. Jde o mossystonovou a cobblestonovou stavbu náhodně generovanou v Jungli. Je zde plno mechanismu a je zde použit i TripWire (viz. výše).

Blok smaragdu

Již v předchozím snapshotu přibyl nový item, smaragd, se kterým se dá platit u vesničanů. V této verzi přibyla možnost dělat i smaragdový blok (na okrasu).

Další novinky:

-Přidán „adventure“ game mode. Jde o gamemode s číslem dva, tudíž příkaz je /gamemode  nick 2 nebo /gamemode 2. Nelze v něm ničit ani stavět, jen používat dveře, páčky (lever),  tlačitka (button) a obchodovat s vesničany.
– Kotlíky (cauldron) se pomalu plní když do nich přší.
– Upraven inventář (zpřehledněn).
– Na serverech funguje příkaz /defaultgamemode, který nastaví automatický gamemode (každý, kdo se připojí ho bude mít).
– Upraven generátor světa.
– Upraveno obchodování s vesničany.

Pokud chcete tento snapshot vyzkoušet, stáhněte si ho.

Notchoviny 3. díl

Vítám vás již u třetího dílu Notchovin! Dnes se podíváme na zoubek Skeletonovi – té dotěrné křupající potvoře, která se vás snaží sundat lukem. A pak se mrkneme co bude nového v 1.3. Dnes žádná fakta nebudou. Budou v příštím díle.

Skeleton

Tuhle dotěrnou potvoru snad nemá rád nikdo. Střílí šípy s vražednou přesností. Dříve tomu tak nebylo – tedy aspoň podle mě. Dříve byli Skeletoni prostě tupí. Stříleli šípy půl metru od vás a trefili vás jen z metrové vzdálenosti.

Ale ted  zpět k tématu. Skeleton se stejně jako Creeper poprvé ve hře objevil v Survial testu 0.24. Dříve nosil absolutně jinak luk. Pokud jste hráli Minecraft již ve verzi 1.7 tak víte o čem mluvím. Ale teď vám řeknu pár věcí které o Skeletonovi asi nevíte – umí lézt po žebříku, Skeletonovy textury na nohách jsou stejné jako na rukách, v Survial testu stříleli tzv. Purpurové šípy. A jak lze Skeletona  zabít? Lze ho utopit, umlátit, uškvařit nebo ho zabít lektvary. To by bylo o Skeletonovi vše. Pokud budete chtít tak vám ho podrobně rozeberu v nějakém jiném díle Notchovin. A malý tip na konec – víte, že vám tato potvora může dropnout vylepšený luk?

Co nás čeká v 1.3?

– DEMOMODE-na tuhle novinku se netěším. Po určité době hraní nás vyzve ke koupi hry. Více infa v 4 díle Notchovin.
– Bonusové truhly-pokud si volíte tuto možnost tak se vám po světě budou objevovat truhly s věcmi.
– opraví se nějaké bugy
– Od verze 1.3 budeme moct psát a číst knihy. Na tuto novinku se opravdu těším.
– Slaby mají stejnou barvu jako dřevo ze kterého jsou vyrobeny
– Nejspíš bude zase starý recept na zlaté jablko
– kakaové boby
– spojení multiplayeru a singleplayeru
– nový typ světa – Velké biomy
Ender Truhly – pomocí nich si budeme moci přenášet itemy- je to takový batoh.
Nový minerál – Emerald
Vesničani obchodují – platíme emeraldem

Toto by bylo pro tento díl vše. Byl trošku kratší, ale doufám, že to nevadí. A co nás čeká v dalším díle? Ghast, víc informací o Demomodu a nějaké ty užitečné informace.

Notchoviny 2. díl

Vítám vás u druhého dílu Notchovin! V Mojangu se nic nového nestalo, ani snapshot se nevydal. Náplň dnešního dílu bude tajemná postava jménem Enderman a rozpadající se zombie a jako minule se podíváme na další zajímavá fakta.

Enderman

Tento tajemný černý a tři bloky vysoký mob budící posvátnou úctu byl do hry přidán ve verzi 1.8. Jeho domovem jsou planiny Endu. Pokud se na tohoto moba podíváte, teleportuje se za vás a začne vás řezat hlava nehlava. Krom toho,  že je extrémně dotěrný a musíte si dávat pozor kam se díváte krade některé bloky. Dříve mohl krást co chtěl a opravdu nebylo příjemné, když jste si postavili obrovský a složitý redstone obvod a Enderman vám ho rozkradl. Mojang mu však toto rabování utnul. Od verze 1.9 muže sbírat pouze bloky s trávou, hlínu, mycelium, písek, štěrk, jíl, nějaké kytičky a houby, kaktus, dýně, meloun a TNT. Enderman nemá rád vodu. Dříve toto šlo využít pro pasti ale nyní se z ní teleportuje. A něco málo na konec – pokud jste tak odvážní a na Endermana  se chcete podívat, koukejte se přes sklo nebo liány. O Endermanovi si v nějakém díle Notchovin ještě popovídáme. Tento mob je poměrně nový a proto se stále zdokonaluje. Podobně jako jakýkoliv jiný mob. Ale to určitě víte.

Enderman
Enderman

Zombie

Smradlavá, zapáchající a rozpadající se potvora. Můžete na něj narazit v podzemí, v noci (a to prakticky kdekoliv) nebo v dungeonech. Krom toho že má 20 životu z něj čas od času spadne nějaká ta vzácná věc. Může z něj vypadnout železný slitek, železný meč – prostě nějaká ta železná výbavička. Sám je tento mob naprosto bezbranný. Ale pokud je na vás zombíku tak 10 a vy jste v malém prostoru, máte malou šanci, že s této šlamastiky vyváznete živý. Nejlepší cesta jak zabíjet Zombie je dovést je na denní světlo. Stejně jako Skeletoni začnou hořet. Od snapshotu 12w06a zombíci umějí rozbíjet dveře. Také pořádají nájezdy na vesnice. Když se podíváme do minulosti tak zjistíme, že Zombie nosili v Survial testu brnění které jim však nic nepřidávalo. Nejspíš to byla jenom estetika.

Víte že?

-Houby rostou nejrychleji na Myceliu?

Mycelium

– Pokud Creeper nebo TNT bouchne ve vodě nepoškodí terén? (netýká se IndustrialCraftu)
– Pokud dáte čtyři sazeničky do čtverce a použijete Bone Meal (hnojivo) tak vyroste velký strom?
– Nejodolnější materiál je Obsidián?
– Pokud máte na krumpáči vylepšení Fortune III vytěžíte s ním víc rud?
– Pomocí Soulsandu můžete udělat jednosměrné dveře?
– Místo Ender Dragona byl dřív plánován tzv. Red Dragon?
– K většině lektvaru potřebujete  Nether Wart ( Netherská Bradavice)?
– Některé lektvary nebyly uvedeny do hry? (Lektvar Neviditelnosti, Lektvar Dýchání pod vodou, Lektvar Hladu atd.)
– V dobách Minecraft Alpha byly tzv. Seecret Update?
– do TNT dříve stačilo bouchnout aby se vznítilo?

Toto by bylo pro druhý den Notchovin vše. V příštím díle se podíváme na Skeletona a snapshoty.

Notchoviny 1. díl

Notch a ani Jeb_ nám na twitteru nic nového nenapsali a proto si v dnešním článku zaostříme na ikonu minecraftu – Creepera. Dále se dozvíte nějaká zajímavá (a doufám že už užitečná) fakta ze světa minecraftu. Pokud se vám Notchoviny budou líbit, nezapomeňte se vyjádřit pod článkem.

Creeper

Sprostá slova, klení, nebo bezhlavý útěk. Tyto akce většinou provádíme, pokud se s tímto mobem setkáme. Ale co o tomto mobovi víme, krom toho, že před výbuchem syčí, je zbarvený do zelena a má 20 životů? Creeper se poprvé vkradl hráčům do hlavy v survial testu (přesněji ve verzi 0.24). Náš nenáviděný zelený kamarád by nejspíš ani nevznikl, nebýt chyby Notche, který špatně naprogramoval model prasete. A jak čas ubíhal, creeper se přizpůsoboval. Od verze 1.7 ho dokáže nabít blesk a ve verzi 1.0 dostal lepší inteligenci a taktéž se stal imunní vůči ohni.

Říkali jste si někdy jak získat disky do jukeboxů? Nasměrujte creepera před skeletonův šíp a pokud budete mít štěstí (a skeleton creepera zabije), získáte disk. Zatím co tu píšu, čas utíká. Myslím že od creepera můžeme v budoucnosti očekávat plno překvapení.

Creeper
Creeper ve verzi 0.24

Informace které by se vám mohly hodit aneb víte že?

Máte 80% šanci na otravu pokud sníte shnilé maso a 30% pokud sníte syrové kuřecí?
Za zabití blaze dostanete 10 expů?
Z pigmana, zombie a skeletona padají vzácné věci?

Toto by bylo pro tento díl vše. Určitě se vyjádřete pod článkem. Zajímá mě, co zajímá vás, co tu v Notchovinách chcete a co ne. Tak ahoj v dalším díle!

Jak velký je Minecraft

Napadlo vás někdy, jak velký je svět Minecraft? Teoreticky je Minecraft nekonečný od verze InfDev. Prakticky ale své hranice má. Do verze Minecraft Beta 1.8 byl limit nastaven na 12,5 miliónů bloků do každé strany. Za touto vzdáleností se začaly objevovat chybně generované chunky. Této oblasti se říká Far Lands.

Far Lands in MinecraftFar Lands in MinecraftOd verze Minecraft Beta 1.8 je tato vzdálenost zvýšena na 30 miliónů bloků. Za touto hranicí se dále generuje svět, ale přestávají tam platit “fyzikální” zákony. Propadnete se tedy texturou, hra se seká nebo padá a podobně.

Far Lands in Minecraft

Šířka jedné strany Minecraft světa je tedy 60.000.000 bloků. Plocha (rozloha) tak zabírá 3.600.000.000.000.000 bloků (3,6 biliardy; 1015). Pro porovnání, plocha Země je “jen” 510.000.000.000 m2. Minecraft je tak 7.000× větší než Země 🙂 .