Left 4 Dead Minecraft mapa

Tuto zprávičku jsem si chtěl nechat původně jako takový malý aprílový žertík, něco na způsob „mrkněte na Minecraft 2„, ale za prvé se mi nechtělo čekat celý měsíc a za druhé hráči hry Left 4 Dead by to stejně okamžitě prokoukli 🙂 .

Ještě před rokem jsem byl neskutečně nadšený hráč Left 4 Dead, hráli jsme to pořád a je to dle mého jedna z nejlepších multiplayerových her, co existují; pak přišel Minecraft… 🙂 a právě proto jsem nadšený z této mapy, která věrně zachycuje většinu z toho, co v Minecraftu můžete najít – redstone obvody, pistony, roklinky, Nether, většinou mrtvé YouTube celebrity a nakonec vás zachrání… no kdo jiný, že? 🙂

Mapa se jmenuje Deathcraft a v tuto chvíli je asi pouze pro Left 4 Dead 1. Sám půjdu po roce provětrat nějaké ty zombíky.

Zprávičky #13 – železný golem

V předchozích updatech získali zombie nad vesničany výhodu a mohli jím vyrazit dveře. Aby se síly vyrovnaly byl v dnešním updatu 12w08a přidán nový mob – železný golem (iron golem) – ochránce vesničanů.

Železný golem (iron golem) se sám spawnuje ve vesnicích s 15 a více obyvateli anebo si ho můžete sami vyrobit, podobně jako sněhuláka (snow golem).

Iron golem crafting

Iron golem je nekompromisní zabiják záporáků – troufne si na všechny, kteří útočí na vesničany od zombie po endermany; a může si to dovolit. Golem má 100 životů (50 srdíček) a dává rány za 7-20 (3,5-10 srdíček) podle obtížnosti. Pokud ho sami naštvete, měli byste zmizet a utéct mu, jinak vás s velkou pravděpodobností dostane. Utéct mu ale není takový problém, protože je pomalý.

Iron golem, železný golemGolemovi se svou železnou kostrou nevadí, když spadne z velké výšky, ale láva, oheň nebo jed mu škodí. Golemovou slabinou je voda, ve které se utopí; stejně jako enderman se nedostane kvůli své výšce pod 3 bloky. Neútočí na slimy, magma cube, vlky, ghasty a creepery (kvůli bezpečnosti). Na projev svého přátelství se železný golem náhodně objevuje s růží, kterou podává vesničanům a dětem.

Železný golem s růžíSchody vzhůru nohama

Přibyla možnost pokládat schody obráceně, záleží do jakého místa je položíme. Lze tak vytvářet „zakulacené“ vchody, okénka, apod. V dalším updatu bude možné pokládat půlbloky (half-slaby) jak na spodní, tak horní polovinu běžné kostky; více napoví obrázek.

obrácené schody v Minecraft 1.2Okno ze schodů v Minecraft 1.2Pochodeň nově můžeme pokládat na sklo; ze stran to nejde.

Pochodeň na skle v Minecraft 1.2Ve městech se mnohem méně objevují kovárny (což je ale asi chyba a bude odstraněna) a v nich se nachází bedna s cenným obsahem…

Tvrdší tresty pro griefery

Od moderátorů jsem dostal tento podnět a než se k jeho zavedení dostaneme, rád bych se zeptal vás hráčů munio minecraft serveru, jaký na to máte názor. O co jde?

Začaly se množit případy, kdy jsme hráčům rozdali BANy za ničení a jiné přestupky proti pravidlům na 1 den, ale ti se potom vrátili a vůbec je nenapadlo, že by měli přestat ničit. Proto v posledních dnech dáváme BANy už na 3 a více dní za opakované ničení.

Z moderátorské skupiny vzešel návrh na úplné zrušení dočasných BANů a budeme používat jen BAN (trvalý ban) s možností omluvy – to bude záležet jen a pouze na moderátorech a chování hráčů.

U sporných případů můžeme přimhouřit oči, ale pokud jde o úmyslné a opakované ničení, takové hráče tu nechceme. Není přece normální, že hráč příjde k cizímu pozemku a domu a začne mu tam pro vlastní potřebu okopávat zahrádku nebo si vezme část domu jako suroviny pro sebe. Obyčejná krádež.

Dopředu je jasné, že BAN budeme mít velká hromada hráčů. Na druhou stranu, co s takovými hráči, že?

Takže, jaký máte názor na zavedení BANů v této podobě? Pokud můžete, hlasujte na Facebooku.

Zprávičky #12 – redstone lampy, děti

Aktuální týdenní update 12w07b přináší dvě velké změny. Nový generátor mapy “Anvil”, o kterém jsme psali v samostatném článku a který přináší především zvýšení světa na 256 bloků oproti současné výšce 128 bloků.

Popravdě, pokud máte nastavenu normální dohledovou vzdálenost, z vrcholku 256 bloků vysoké věže ani neuvidíte dolů 🙂 . Na následujících obrázcích se mrkněte, jak vysoký je 128 a 256 bloků vysoký sloup.

Pohled ze země na sloupy
128 vs. 256 bloků
Pohled z výšky 128 bloků
Pohled z výšky 128 bloků
Pohled z výšky 128 bloků nahoru
Pohled z výšky 128 bloků nahoru
Pohled z výšky 256 bloků
Pohled z výšky 256 bloků, daleke zobrazení
Vrchol světa
Vrchol světa - normální zobrazení

Druhou výraznou novinkou je nový blok Redstone lamp (redstounová lampa). Na něco podobného jsem čekal prakticky o začátku mého hraní, od verze 1.2_01 Minecraft beta 🙂 .

Recept na Redstone lampuRedstone lampaStejně jako zvířata, začali se nám rozmnožovat i vesničasné. Samozřejmě ne za kus jídla, ale automaticky a přirozeně podle velikosti vesnice. Ve vesnicích tak narazíme na pobíhající “testifikátka”, kteří dělají lumpárny.

Nový AI systém už nyní používají všechny zvířata – jsou chytřejší a dokážou vás lépe následovat – a oproti předchozímu updatu 12w06a byla snížena šance získat z mobů dodatečný předmět. Žebřík dostal novou kolizní stranu – zboku do něj narazíte.

PS: S tímto článkem mi pomohl CraftManCZ čímž bych mu chtěl poděkovat. Další články už bude psát sám jako redaktor.

Nový formát Minecraft map “Anvil”

Od svého vzniku byl svět Minecraftu omezen výškou 128 bloků a skládal se z tzv. chunků (částí) o velikosti 16×128×16 (x, y, z; šířka, výška, hloubka). Svou pozici si můžete kdykoliv zjistit po zmáčknutí klávesy F3 ve hře.

F3 - souřadnice v Minecraft

Kovadlina přichází

Nevím, co vedlo autory k výběru jména kovadlina (Anvil = kovadlina), ale určitě se jedná o “těžkou váhu” co se týká změn. V aktuálním týdenním updatu 12w07a je již nový systém generování světa zakomponován a přináší především zvýšení maximální výšky, kde se dá stavět na 256 bloků. To je hned 2× více než jsme byli zvyklí.

Pohled ze země na sloupy
128 vs. 256 bloků
Pohled z výšky 256 bloků
Pohled z výšky 256 bloků, daleke zobrazení
Vrchol světa
Vrchol světa - normální zobrazení

Mezi hlavní důvody jež vedly k přípravě nového typu mapy patří příprava pro modding, speciálně navýšení počtu možných bloků ve hře na 4096 (dříve bylo 256).

Pro zvýšení výkonu jsou nově chunky zmenšeny na 16×16×16 bloků; prázdné chunky se neukládají do paměti RAM; další změny v ukládání biomů a posílání packetů, kterým ani příliš z technického hlediska nerozumím takže jen tak na okraj…

Přechod na nový systém map

Změna mapy bude pro všechny hráče oficiálně uvedena v dalším updatu Minecraft 1.2. Aktuální mapy se automaticky překonvertují do nového formátu a zůstanou pro jistotu zálohovány. Nové mapy budou používat koncovky souboru .mca namísto starého .mcr. Toto se týká především single playeru. Jak to ovlivní mapy v bukkit multiplayeru, na to si ještě prozatím počkáme.

Každopádně se můžeme těšit na nový typ super-vysokých věží, nebeských měst a jiných úžasných výtvorů.

Zprávičky #11 – zombie ničí dveře

Minulý týden jsme nestihli vydat článek k týdennímu updatu 12w06a, takže doplníme dnes. Kromě standardních oprav menších chyb byla opravena detekce otevřených a zavřených dveří. Vesničané se nyní umí schovávat a zavírat za sebou dveře v případě, že příjde noc, začne pršet anebo se chtějí schovat před zombie.

Upraveno bylo chování dvojitých dveří, kdy už není potřeba složitě pomocí redstone negovat signál tak, aby se dveře otevíraly současně. Teď stačí položit dvě nášpané desky a hotovo.

To jim ale moc nepomůže, pokud hrajete na hard nebo hardcore obtížnost. V této obtížnosti umí zombie vykopnout dřevěné dveře a dostat se vám do domečku. Železné dveře nezničí. Z tohoto důvodu přemýšlím o zvýšení obtížnosti na serveru z normal na hard při dalším updatu, bude to více survival 🙂 .

Kočky, které získáte ochočením ocelotů začaly mňoukat.

Přibyla šance, že ze zabitých nepřátelských mobů vypadnou předměty navíc. Ze skeletonů padají luky, ze zombie železné cihličky nebo rovnou části brnění, z pigmenů například zlaté meče, atp. Při hraní mi dokonce jednou vypadl enchantovaný luk.

A láva nově vydává specifický bublající zvuk. Kromě prosakování z horního bloku ji teď můžete i slyšet a vyhnout se nebezpečí upálení někde v dole.

Humble Bundle Mojam [aktualizováno]

Znáte Humble Bundle? Je to pravidelná akce, kdy získáte několik her za cenu, kterou si sami určíte – doslova. Za několik posledních měsíců se takto prodalo her za několik miliónů dolarů.

Na tento víkend je připravena pro nás, milovníky Minecraftu, speciální akce Humble Bundle Mojam. Mojang tým bude následujících 60 hodin živě vysílat tvorbu dvou nových hry, které si můžete koupit. Výtěžek celé akce jde na charitu.

První oznámená hra se jmenuje Catacomb Snatch. Jde o typ RTS s tématikou starobylého Egypta (steampunk). Druhou hru chystá Oxeye Game Studio (výrobce hry Cobalt), v tuto chvíli zatím nemá jméno.

Zde si můžete pustit video i v kvalitním rozlišení – http://www.twitch.tv/mojang.

PS: A pokud se vybere více než půl miliónu dolarů, Notch se zmiňoval, že se nechá oholit 😀 .

Catacomb Snatch, v1
Catacomb Snatch, verze 1, někdy kolem půlnoci, den 1

Další, kdo se k 60-ti hodinovému vývojovému maratonu Humble Bundle Mojam přidal, jsou Wolfire. Vybrali si podobné téma jako Mojang, tak uvidíme, co z toho bude. I je můžete sledovat živě.

Aktualizace: Ve výsledku se za celý víkend vybralo $436.097 a celá částka jde na charitu. Výsledná hra vypadá takto:

Catacomb Snatch, Mojam

munio server jen pro premium – dočasně? [aktualizováno]

Pokud se pokoušíte přihlásit na server asi to některým z vás píše „Bad login“. Byli jsme nuceni přepnout server do režimu jen pro premium hráče = ti, kteří mají Minecraft koupený.

Proč? Protože se pár lidí s nevyvinutým mozkem a potřebou si honit ego snažilo neustále přihlašovat pod cizími účty a potom škodit a nadávat na serveru. Ubožáci. Musíme tedy počkat než budou doladěny pluginy pro přihlašování, aby se toto už nestávalo. A kdy to bude? Netušíme.

Nejlepší alternativou je, že přemluvíte své rodiče (pokud jste mladší) aby vám za dobré známky ten Minecraft koupili anebo (pokud jste starší) si ho prostě kupte a máte klid 😉 . Pokud nemáte možnost platit na internetu, ale máte peníze na koupi Minecraftu, klidně se ozvěte a zajistíme to.

[aktualizováno]

Přešli jsme zpět do běžného režimu, kdy mohou hrát všichni. Už by se nemělo stávat, že se na vás připojí někdo jiný. Přesto, pokud se to stane poznačte si čas a napište nám vaši IP adresu, nick a ten čas. IP, která se na vás bude snažit připojit zabanujeme. Taky doporučuju se před koncem hraní odhlásit příkazem /logout.

Zprávičky #10 – strach creeperů

Včera a dnes vyšel týdenní Minecraft update s označením 12w05a a 12w05b. Update opravuje hodně chyb týkajících se mobů a přidává některým nové chování. Konkrétně?

Creepeři se bojí koček, které získáme ochočením ocelotů a utíkají před nimi. S malou partou koček si na vás creeper netroufne 😀 . Kočky si už umí sedat, když na ni kliknete něčím jiným než rybou, po rybě mají chuť na něco jiného 😉 .

Minecraft kočka

Změna, která se mi příliš nelíbí je to, že oceloti jdou ochočit mnohem snadněji. Všimnou si vás mnohem dříve a neutíkají tak často, jako tomu bylo dříve a právě to chytání ocelotů v džungli bylo to zábavné. Teď je to pryč…

Vesničané (Testificates) se nově snaží nastěhovat do obydlí a domečků, pokud mají dveře. Umějí detekovat otevřené a zavřené dveře. Zatím to ale nefunguje ideálně a s dveřmi si hrají a pořád je otevírají a zavírají 🙂 .

Pokud si chcete Minecraft snapshot 12w05b vyzkoušet – stahujte a pokud se chcete na novinky podívat – koukejte…